יום שבת, 20 בדצמבר 2014

המנבאים / ליבה בריי - ביקורת

"המנבאים" הוא ספר ראשון בסדרה מאת ליבה בריי, שמתפרסמת בישראל בהוצאת "מודן". 

תקציר מגב הספר:
איווי אוניל בת השבע–עשרה נזרקת מעיירת הולדתה המשעממת באוהיו אל רחובותיה ההומים של העיר ניו–יורק - והיא מתרגשת במיל–יון א–חוז! השנה היא 1926, וניו–יורק מלאה בברים אפלוליים, במופעי ג'אז זוהרים ובכייסים חצופים ונאים שמסחררים את ראשה. הבעיה היחידה היא שעליה להתגורר עם דוֹד ויל, שמתעניין בתורת הנסתר ובשאר דברים מפחידים. איווי חוששת שהוא יגלה את הסוד האפל שלה: כוח על–טבעי שעד כה רק סיבך אותה בצרות צרורות. אבל כאשר מתחילות להתגלות גופות ועליהן סימנים מסתוריים, איווי מבינה שבעזרת הכישרון שלה הם עשויים לתפוס רוצח סדרתי שטני. איווי עוד לא יודעת שהיא אינה היחידה. בעיר יש עוד אנשים כמוה, עם יכולות מפליאות וסודות נוראים - ממפיס המשורר, שיודע לרפא במגע; הנרי המוזיקאי המחונן, שמהלך בחלומות; ותיטה נערת המקהלה היפהפייה, שבורחת מעברה ומעוצמה שאסור אפילו לבטא במילים. הספרים הישנים של דוד ויל מספרים על כוח מבעית שעומד להתעורר ועל המנבאים שיקומו כדי להביסו. כעת עליהם להשתמש בכוחות העל־טבעיים שלהם על מנת להציל את העולם ואת החיים שהם כה אוהבים. 

ביקורת:
הספרים הכי טובים הם ספרים שהקורא מצפה לאהוב, ואז הספר מתעלה על הציפיות.
"המנבאים" הוא מין ספר כזה.
שמעתי הרבה מאוד על הספר הזה, כמה שהוא טוב ודחפו אותי מאוד לקרוא אותו. אז כמובן, ברגע שהוא יצא בעברית הלכתי לחנות הספרים המקומית וקניתי אותו. ממש ציפיתי לאהוב אותו, ואני חייבת להודות שהיו לי ציות ממש גבוהות. הוא לגמרי התעלה על הציפיות.
הספר מעולה, על כל 569 עמודיו.
הדמויות נהדרות, בנויות פשוט פנטסטית, מלאות הומור וחמודות.
העלילה מוזרה, מפחידה (אני מודה שהיו לי סיוטים שבו מככב ג'ון השובב...), והספר פשוט מצמרר. אבל, כל הפיסות מתחברות אחת לשנייה ויוצרות תמונה אחת גדולה ויפהפייה. 
הדמויות (בעיקר איווי) מתאפיינות בדיבור עם סלנג, שאמנם הוא ישן אבל מובן וקליט במיל-יון א-חוז!
אני חושבת שהספר יכול להתאים לכל אחד - חובבי פנטזיה, חובבי אימה ומסתורין, חובבי רומן ועוד.

ציון: 10 מתוך 10.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה