יום שלישי, 14 ביולי 2015

ספר בית הקברות/ ניל גיימן- ביקורת

הספר "ספר בית הקברות" נכתב על ידי ניל גיימן, התפרסם בשנת 2014 בהוצאת אופוס. הספר מכיל 288 עמודים.
גיל היעד- 13+

תקציר:
נובאדי אואנס, הידוע בכינויו באד, הוא ילד רגיל. והיה יכול להיות ילד רגיל לגמרי אילולא גר בבית קברות וגדל במשפחה של רוחות רפאים, ואילולא היה לו אפוטרופוס שאינו שייך לעולם החיים וגם לא לעולם המתים. בבית הקברות מזומנות לילד הרפתקאות שונות ומשונות – איש האינדיגו הקדמוני, השער אל עיר גְעוּלהַיים הנטושה, הטובח האיום המוזר. אבל אם יעזוב באד את בית הקברות, הוא עלול ליפול לידיו של האיש ג'ק – שכבר הרג את כל משפחתו של באד.

המספר ניל גיימן חוזר עם סיפור חדש ומבריק הכתוב ביד אומן על החיים והמוות, על אהבה והתבגרות ועל מציאת משפחה במקומות הכי פחות צפויים.

"ספר בית הקברות הוא ספר עתיר דמיון והמצאה, מסופר ביד אומן, וכמו גם באד עצמו, הוא חכם מכדי לסווגו לקטגוריה אחת בלבד. זה ספר שנועד לכל קורא באשר הוא. אתם תתאהבו בו, על החיים והמתים שבו".
- הוֹלי בְּלֶק, סופרת ספרי פנטזיה לילדים ונוער, בין השאר שותפה לכתיבת עלילות ספיידרוויק 

"אחרי שסיימתי את 'ספר בית הקברות', מחשבתי היחידה הייתה – אני מקווה שיהיה לו המשך. אני רוצה לדעת עוד על הרפתקאותיו של נובאדי אואנס, ואין שבח גדול מזה לסֵפֶר".
- לורל ק' המילטון, מחברת סדרת "אניטה בלייק: ציידת הערפדים"


ניל גיימן כתב ספרי ילדים, וכן ספרים וסיפורים קצרים למבוגרים שהיו רבי-מכר וזכו לשבחי הביקורת, לרבות הספר "קורליין", שהיה רב-מכר של ה"ניו יורק טיימס"; כמו כן הוא כתב את סדרת הקומיקס "סנדמן" וסיפורי קומיקס נוספים. הוא זכה בפרסים רבים, ובהם פרס הפנטזיה העולמי, פרס הוגו, פרס נֶבּוּלָה ופרס בראם סטוקר. גיימן הוא יליד אנגליה וחי כיום בארצות-הברית. אתם מוזמנים לבקר את גיימן באתר www.mousecircus.com.
ספריו של ניל גיימן שיצאו לאור בעברית בהוצאת אופוס:
קורליין, בין-עולם (עם מייקל ריבס), דברים שבירים, בני אנאנסי, בשורות טובות (עם טרי פרצ'ט), לעולם-לא-עולם, אלים אמריקאים, אבק כוכבים ועשן ומראות

ביקורת:
ספר בית הקברות הוא הספר הראשון של ניל גיימן שקראתי אי-פעם.
אני חייב להודות שמהרגע הראשון ידעתי שזו הכתיבה המדהימה של ניל גיימן.
אך עם זאת, אני מודה שהתאכזבתי, הספר חוזר עליו המון פעמים. ציפיתי קצת ליותר אחרי כל הדברים ששמעתי על ניל גיימן.
אבל אציין לטובה את הדברים שכן נהנתי מהם בספר-
השמות, מקוריים ועניינים. העלילה, המיקום, הכתיבה- הכל מצויין וכתוב בצורה נפלאה.
אני גם רוצה לומר שהתרגום לעברית מאוד מצויין ומעניין.
אז אמנם ספר בית הקברות הוא לא הספר הכי טוב של ניל גיימן, אבל עדיין יש לו עלילה קולחת וכתיבה מפחידה בדיוק כמו שניל גיימן יודע.


ציון במדד הספרייה: 8.5 מתוך 10
לסיכום: ספר אימה מוצלח, שנופל לפעמים.
ספר בית הקברות / ניל גיימן

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה