יום חמישי, 6 באפריל 2017

אנה ואיש הסנונית/ גבריאל סביט - ביקורת

הספר "אנה ואיש הסנונית" נכתב על ידי גבריאל סביט, התפרסם בשנת 2017 בהוצאת דני ספרים. הספר מכיל 212 עמודים.
גיל היעד- 14+

תקציר:
קרקוב, פולין, 1939. מיליון חיילים צועדים ואלף כלבים נובחים. זהו אינו מקום עבור ילדות קטנות. אנה היא רק בת שבע כשהגרמנים לוקחים את אביה, פרופסור לשפות, והיא נותרת לבדה. ואז היא פוגשת את איש הסנונית. הוא גבוה, מוזר ומסתורי. כמו אביה, גם הוא בסכנה, וכמו אביה, לו יש יכולת מופלאה לדבר בשפות רבות: פולנית, רוסית, גרמנית, יידיש ואפילו ציפורית. כשהוא מזמן סנונית יפהפייה מהשמיים והיא נעמדת על כף ידו, אנה נשבית בקסמיו והולכת בעקבותיו אל לב היערות. במהלך מסעם המשותף, אנה ואיש הסנונית יתחמקו מהפצצות, יאלפו חיילים ואפילו – בניגוד לכללי ההיגיון בתקופה כה הרת גורל – ירכשו חברים. אבל בעולם שיצא מדעתו, כל דבר עלול להתגלות כמסוכן – אפילו איש הסנונית.
 
זהו ספרו הראשון של גבריאל סביט, וכבר מהקריאה הראשונה בו אין ספק שהוא עומד להפוך לקלאסיקה מיידית. סביט, בכתיבה פיוטית וחדה כתער, מצליח לחשוף את האמיתות הכואבות ביותר של החיים ובאותה נשימה גם לחגוג את נס האפשרויות הגלומות בהם.
 
הספר זכה בתואר "ספר השנה לשנת 2016" של המגזין Publisher's Weekly ובפרסים רבים נוספים. הוא שהה שבועות רבים ברשימת רבי המכר של הניו-יורק טיימס.
 
"יוצא מגדר הרגיל." – The Wall Street Journal
"זוהי סיפורת בצורתה הטהורה ביותר." – The New York Times Book Review
"ספר מעורר השראה ומקורי." – Kirkus Review

ביקורת:
אנה, ילדה קטנה בת 7, נותרת לבדה לאחר שהגרמנים לוקחים את אביה. במהרה, היא פוגשת את איש הסנונית. שהוא, על פי תיאורה, גבוה, מוזר ומסתורי.
היתרון בספר המיוחד הזה, הוא שכותב הספר מאפשר לנו לראות את כל תחושותיה מחשבותיה ורגשותיה של אנה, ובעצם דרך אנה אנחנו מכירים את איש הסנונית, בו היא נתקלת במקרה ברחוב ויחד איתו יוצאת למסע ביערות פולין, כששניהם במנוסה. לאט לאט אנה מתחילה להכיר ולהתחבר אל איש הסנונית, ולהכיר אותו לעומק.
הספר הזה לא פשוט בכלל לקריאה, והוא מספר מערכת יחסים מיוחדת, בין אנה שכל כך רצתה אבא ובמקום זאת התחברה אל איש הסנונית, ואיש הסנונית, שלא ממש ברור מה הוא עד סוף הספר, כאשר גם בסופו זהותו נותרת מעורפלת. ייתכן כי הוא כולו דמיונה של אנה, או שהוא אפילו אדם מסוכן הרבה יותר ממה שהיא חושבת.
קריאת הספר הייתה חוויה מרתקת ומיוחדת, והוא בהחלט ספר מומלץ לקראת יום השואה הקרב ובא, הזדמנות לקרוא את הסיפור היפיפה והמעורר השראה "אנה ואיש הסנונית".

ציון במדד הספרייה: 10 מתוך 10
לסיכום: ספר מרתק, בהחלט ספר השנה.
מציג את אנה ואיש הסנונית מאת גבריאל סביט.jpg

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה