יום ראשון, 3 בספטמבר 2017

להיות מקובלת או... לאמץ אוגר - היומן! / יעלה אברהם - ביקורת

הספר "להיות מקובלת או ... לאמץ אוגר - היומן!" נכתב על ידי יעלה אברהם, התפרסם בשנת 2016 בהוצאה עצמית. הספר מכיל 118 עמודים.
גיל היעד- 11+

תקציר:
"...תדע לך שיש בנות עם מנהגים קצת... מוזרים. למשל המנהג הזה להתייחס אליי ולהתעלם ממני לסירוגין. מעניין מה החוקיות שבזה..."

"...כשהלכתי איתן, סתם השתרכתי מאחוריהן, והייתי צריכה לסחוב להן את השקיות של הקניות. הן פשוט דחפו לי לידיים איזה מאה שקיות, ואמרו: "תודה שאת מוכנה לעזור לנו לסחוב!" (כאילו ששאלתן אותי...) אחר-כך הן גם צחקו על איך שאכלתי את הפיצה (הן לא הבינו למה אני מוציאה את הפטריות ואוכלת אותן בנפרד)..."

שירי היא נערה מצחיקה ומוכשרת, שמתמודדת עם מציאות חברתית לא קלה.
היומן שהיא כותבת מאפשר לה לבטא את הדברים שהיא עוברת מהזווית שלה, ומלווה אותה בנסיונותיה לשפר את המעמד החברתי שלה בכל מיני דרכים...

ביקורת:
"להיות מקובלת או... לאמץ אוגר - היומן" הוא ספרה של יעלה אברהם, סופרת חדשה שהכרתי לראשונה כשהיא פנתה אליי וסיפרה לי על הספר שלה, אותו פרסמה בהוצאה עצמית - ומיד נזכרתי בעצמי, סופר עצמאי שפרסם גם הוא שני ספרים.
מיד פרגנתי לה ובמהרה קיבלתי את הספר ממנה. הוא המתין לי זמן רב על ערמת הספרים שבשידה על יד מיטתי - וכשלבסוף הגיע תורו של הספר נהנתי ממנו מאוד וקראתי אותו אפילו ללא הפסקה אחת.
הספר "להיות מקובלת או..." מספר את סיפורה של שירי, תלמידה שלא מצליחה להפוך להיות מקובלת. היא מתמודדת עם קשיים חברתיים, והספר כתוב ממש כמו יומן, בו כותבת שירי את כל מחשבותיה ורגשותיה.
בתוך הספר, ישנם ציורים שמוסיפים לחווית הקריאה ומעשירים אותה רבות.
אני חושב שאפשר אפילו להשוות את הספר הזה לגרסה הישראלית והנשית של "יומנו של חנון" - תואר מכובד מאוד! 
הספר מצחיק מאוד ויש בתוכו רגעים רבים מלאים בהנאה ושמחה. אני מזמין את כל הקוראים בבלוג לקרוא את הספר ולהנות מספר משעשע, מרגש ומעניין - שבסך הכל הוא באמת עלינו, ואולי החוויה הזו, לקרוא על מקובלים ולא מקובלים מתוך יומן של דמות שלעיתים מרגישה ממש אמיתית היא זו שהופכת את הספר הזה לכל כך נהדר.
הספר עוקב אחרי הניסיונות הרבים של שירי להפוך להיות מקובלת... ואיך בעצם לכל זה קשור אוגר? לא אגלה לכם... רק אספר שהספר הוא מין מסע התבגרות מיוחד. אחד הדברים המעניינים בספר הוא שפעמים רבות שירי כן מנסה להיות מקובלת - אבל כשהיא צריכה להפוך להיות חלק מחבורה היא מרגישה סלידה מהעניין.
כתיבתה של יעלה אברהם מיוחדת מאוד. מצד אחד, היא פונה אל הקורא הצעיר בגובה העיניים מה שהופך את הספר והתוכן למזמין ומסקרן, ומצד שני, היא משלבת בכתיבתה גם מילים גבוהות מה שמעניק גם רובד רציני.
ואסיים עם קטע שמעלה חיוך על הפנים - ולקוח מגב הספר (כדי לא לחשוף את התוכן שבתוך הספר). הקטע בעצם מציג את החוקיות לפיה "כן/ לא להתייחס לשירי = 3x + y + e - 58 + 9z"ציון במדד הספרייה: 10 מתוך 10
לסיכום: ספר מקסים ומיוחד ששווה קריאה.
להיות מקובלת או לאמץ אוגר - היומן / יעלה אברהם

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה