יום שני, 9 באוקטובר 2017

הנסיכים לבית ליריאן/ חגי ברקת ואשכר ארבליך- בריפמן - ביקורת

הספר "הנסיכים לבית ליריאן" נכתב על ידי חגי ברקת ואשכר ארבליך בריפמן. התפרסם בשנת 2017 בהוצאת "דני ספרים". הספר מכיל 279 עמודים.
גיל היעד- 10+

תקציר:

דברים מוזרים קורים לתומר בזמן האחרון. חלומות בעתה שבהם הוא מרגיש שהוא טובע רודפים אותו כמעט כל לילה, ולפני חודש זר מאיים בבגדים משונים התנפל עליו וצעק לעברו דברים חסרי פשר. תומר, נער פופולרי ואהוד על חבריו בקיבוץ, הולך ומסתגר בתוך עצמו. הוא מרגיש שהוא הולך ומאבד שליטה על חייו.
בממלכת ליריאן מתכונן הנסיך רובין ליום החשוב בחייו: טקס הכתרתו כיורש העצר הרשמי של הממלכה. אך עננה כבדה מעיבה על התרגשותו, כיוון שלפני כחודש נעלם אביו האהוב, המלך ביירון, ומאז לא נודעו עקבותיו. ואז מגלה רובין יומן שניהל אביו וחייו משתנים. הוא מבין כי עליו לצאת לדרך שהוא אינו יודע לאן תוביל אותו וכיצד תסתיים.
תומר ורובין, שני נערים מעולמות שונים, עומדים בפתחו של מסע גילוי עצמי שבמהלכו יעברו הרפתקאות מסעירות, יעמדו בפני מצבים מסוכנים, יפגשו אנשים שאין לדעת מי מהם בעל-ברית ומי אויב, וייאלצו לקבל החלטות שיקבעו את גורלם.הספר שלפניכם הוא פרי כתיבתם המשותפת של חגִי ברקת ואשכר ארבליך-בריפמן. חגִ י כתב עד היום בעיקר סיפורי איגיון ושירי שטות לילדים, אבל תמיד חלם לכתוב ספר פנטזיה לנוער. אשכר, סופרת פנטזיה מנוסה הידועה בעיקר בזכות סדרת הדגל שלה, "וינטר בלו, ילדת-פיות", עזרה לו להגשים את החלום.


ביקורת:
מהתקציר של ספרם החדש של חגי ברקת ואשכר ארבליך - בריפמן (חיבור שהוא אחד מהמשמחים בעיני) לא ניתן כמעט לגלות דבר על העלילה, וכשאני קראתי אותו כמעט ולא הצלחתי להבין דבר ממה שעומד לקרות ורק התבלבלתי עוד יותר. מיד התחלתי לקרוא את הספר לאחר שקיבלתי אותו ונכנסתי להרפתקה הגדולה. זהו סיפור פנטזיה שמחובר לקהל הישראלי מאוד. חלקים ממנו מתרחשים בקיבוץ, ולכן הקוראים הישראלים יוכלו להתחבר יותר בקלות לדמויותיו.
הספר בעצם מתרחש בשני זמנים שונים והתרחשויות שונות של שני נערים בני 15 מעולמות מקבילים, שגורלותיהם שזורים זה בזה. מצד אחד, ישנו רובין, שחי בממלכת ליריאן בעולם מקביל בשם אוקטליון. הנסיך מתכונן לקראת הכתרתו כיורש העצר, אך יומן מסתורי שהוא מוצא בספריית אביו הנעדר חושף לפניו גילויים מפתיעים. בצד השני נמצא תומר, שחי בעולמנו (ובארץ ישראל). חייו של תומר משתנים במפתיע אחרי כמה אירועים מטרידים שהוא חווה.
אני מוכרח להודות שאינני חובב ספרי פנטזיה ישראלים, על אף שכל ניסיון שכזה להחיות את הז'אנר ראוי להערכה בעיני. הספר הזה נכתב ברמה גבוה ואינו מזלזל כלל וכלל בקוראיו הישראלים שמבינים בפנטזיה ודורשים לקרוא פנטזיה איכותית. נהנתי מאוד בעיקר מהאירועים המטרידים שחווה תומר (כמו זר מסתורי בבגדים משונים שמתנפל עליו והחלומות המוזרים שהוא חולם..) הקטעים "המפחידים" האלה הוסיפו רבות לתחושת המתח והמסתוריות.


ציון במדד הספרייה: 10 מתוך 10
לסיכום: ספר פנטזיה מבורך ומומלץ בחום רב.
מציג את הנסיכים לבית ליריאן מאת חגי ברקת ואשכר ארבליך-בריפמן.jpg
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה