יום רביעי, 7 במרץ 2018

צבים כל הדרך למטה/ ג'ון גרין - ביקורת

הספר "צבים כל הדרך למטה" נכתב על ידי ג'ון גרין, התפרסם במרץ 2018 בהוצאת הכורסא. הספר מכיל 270 עמודים.
גיל היעד-12+

תקציר:
בעידן שבו הרשתות החברתיות דורשות ומציגות שלמוּת "צבים כל הדרך למטה" עוסק בבהתמודדות עם השדים הפנימיים ובאהבה לאנשים לא מושלמים. הרומן החדש של ג'ון גרין עוסק באומץ לקום כל בוקר, לחיות את החיים על כל קשייהם וגם לא לשכוח להיות אמפטי לאחרים.

לאֵייזָה בת השש-עשרה לא היתה שום כוונה לנסות לפענח את תעלומת המיליארדר הנמלט ראסל פיקט, אבל פרס של מאה אלף דולר נמצא על הכף והחברה הכי טובה שלה, דייזי, להוטה לחקור את המקרה. בנסיון להתמודד עם מערבולת המחשבות והחרדות שהולכת ומציפה אותה, אייזה מחליטה להיענות להפצרותיה של דייזי, ויחד הן יוצאות למסע בלשות שכולל שיט בסירת קנו, התגנבות לאחוזת פיקט, אשפוז בבית חולים וביקור הרה גורל בתערוכת אמנות.

לאחר היעדרות ממושכת, ג'ון גרין, המחבר המוערך ועטור הפרסים של "מחפשים את אלסקה" ו"אשמת הכוכבים", חוזר עם ספר חדש ומהפנט, שלצד עלילה קצבית ומרתקת, מתאר בכנות חותכת את חייהם המורכבים של הסובלים מהפרעות נפשיות. כמו גיבורת ספרו החדש, גם ג'ון גרין סובל מהפרעה כפייתית טורדנית ובספר החדש הוא דן בה ובמחלות נפש בעוצמה יוצאת-דופן שמאפיינת אותו ואת הדרך שלו לגעת בנימי הרגש של בני נוער.

ג'ון גרין הוא סופר עטור פרסים שספריו תורגמו ל-55 שפות וכבשו את טבלאות רבי-המכר ברחבי העולם. בשנת 2014 הוא אף נבחר על ידי מגזין טיים לאחד מ-100 האנשים המשפיעים בעולם. צבים כל הדרך למטה הוא ספרו החמישי, וקדמו לו "מחפשים את אלסקה", "אשמת הכוכבים", "ערים של נייר" ו-"שפע של קתרינות".

"רומן מטלטל ופוקח עיניים" הניו יורק טיימס "קלאסיקה מודרנית חדשה" הגארדיאן

צבים כל הדרך למטה כבר נבחר לספר הטוב של השנה על פי הניו יורק טיימס • הספר הטוב של השנה על פי הוול סטריט ג'ורנל • הספר הטוב של השנה על פי מגזין טיים • הספר הטוב של השנה על פי הבוסטון גלוב • הספר הטוב של השנה על פי NPR • הספר הטוב של השנה על פי הפאבלישרז וויקלי  • הספר הטוב של השנה על פי SLJ • הספר הטוב של השנה על פי Seventeen • הספר הטוב של השנה על פי Pop Sugar • הספר הטוב של השנה על פי SouthernLiving ועוד ועוד.


ביקורת:
"צבים כל הדרך למטה" הוא ספרו החדש של ג'ון גרין, שמגיע אלינו פחות משנה לאחר שיצא בשפת המקור שלו. למי מכם שלא מכירים, ג'ון גרין הוא אחד מהסופרים הטובים של העשור האחרון. כל אחד מספריו הופך לרב מכר מיד ברגע יציאתו, וספריו מציגים סיפורי אהבה לא קונבנציונליים, אבל גם דנים בשאלות החיים ובתעלומות מרתקות. כך בספרו החדש.

הפעם, ספרו החדש של גרין, מגולל את סיפורה של אייזה, שיחד עם חברתה הטובה דייזי, עומדות לנסות לפעח את תעלומת המיליארשר הנמלט ראסל פיקט. 

"צבים כל הדרך למטה" הוא, לפני שנשא את שם ספרו החדש של גרין, היה גם ביטוי המייצג פרדוקס בלתי פתיר. כלומר, אם יש מגדל של צבים שעליהם כדור הארץ השטוח עומד, על מה עומד הצב בתחתית? התשובה: יש צבים כל הדרך למטה.

על אף שהתקציר על גב הספר עשוי מעט להטעות את הקורא שעלילת הספר מתמקדת בפענוח התעלומה, זהו רק סיפור הרקע לסיפור האמיתי. מתחת לקרקע, מתחבא סיפור על התמודדותה של נערה צעירה עם קשיים בחיי היום יום הלא פשוטים, התמודדות עם מוות, אהבה ראשונה, בעיות נפשיות ויחסים משפחתיים וחברתיים.

כמו שג'ון גרין יודע לעשות טוב מאוד, הוא לקח את כל הנושאים האלה והכניס אותם לספר אחד פשוט נהדר. כיף לקרוא, ולעיתים גם להזדהות עם הדמות האותנטית שיצר. בני נוער יאהבו את הספר במיוחד, בגלל שקל להזדהות עם הדמות ועם הדברים שאיתם היא מתמודדת, כי אחרי הכול, כולנו חווים קשיים בגיל ההתבגרות, גם אם אנחנו לא מדברים עליהם.
התמונה של ‏הספרייה‏.
הגלויות יחד עם הספר החדש
אך מעל להתעסקות בדיכאון בגיל הנעורים, ספרו החדש של גרין גם מעלה שאלות האם מדובר בדיכאון של גיל או דיכאון נפשי.

הכתיבה של גרין היא עוצמתית ויותר מכל היא בגובה העיניים (כפי שציינתי מקודם, ג'ון גרין, בשונה מסופרים רבים אחרים, לא עוטה מסכות על פניו והכתיבה שלו תמיד מהנה מאוד. הספר הזה גם שובר לב, אבל לא אגלה לכם למה.

אגב, לא רבים יודעים, אבל לג'ון יש קשר וחיבור עם הספר הזה. גם הוא סובל מהפרעה טורדנית כפייתית.

"צבים כל הדרך למטה" מסתמן ברגעים אלה כזה שעתיד להיות ה - ספר הבא, והוא נחטף מחנויות הספרים כמו לחמניות חמות. לפי חווית הקריאה שלי, הספר מומלץ בחום.
ועזבו את כל זה - תראו איזה גלויות מדהימות קיבלתי עם הספר! (בתמונה בצד שמאל)


ציון במדד הספרייה: 10 מתוך 10
לסיכום: "צבים כל הדרך למטה" הוא בהחלט הלהיט הבא מבית ג'ון גרין.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה